Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011

5ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Grand Prix 2011-2012)

Το Σαββατοκύριακο 10,11/9/2011 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας το 1ο ανοιχτό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης που διοργάνωσαν οι ΣΑΡΙΣΕΣ. Οι συμμετέχοντες ήταν 24 όλων των ηλικιών.
Χωρίστηκαν σε τέσσερα γκρουπ και αγωνίστηκαν όλοι με όλους. Έτσι κάθε άτομο έδωσε στην προκριματική φάση πέντε παιχνίδια. Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίθηκαν στην επόμενη φάση των αγώνων νοκ-άουτ που πραγματοποιήθηκε την επόμενη ημέρα.
Τελικός νικητής αναδείχτηκε ο Φωτιάδης Κων/νος, περσινός πρωταθλητής ο οποίος στον τελικό νίκησε δύσκολα τον Ευθυμίου Θωμά. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και καθήλωσε όσους τον παρακολούθησαν. Ο Φωτιάδης μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 σετ (11-5, 11-7). Στη συνέχεια όμως ο Ευθυμίου καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια ισοφάρισε σε 2-2 (17-15, 12-10). Στο πέμπτο και νικητήριο σετ οι δύο αθλητές πήγαιναν πόντο πόντο με ελαφρό προβάδισμα του Ευθυμίου. Στο τέλος, όμως ο Φωτιάδης εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του, αλλά και την τύχη επικράτησε με σκορ 11-8 και τελικό σκορ 3-2.
Στο μικρό τελικό ο Σουμπάσης Θωμάς επιβλήθηκε του Σκλια Αλέξανδρου με σκορ 3-1 (11-9, 11-9, 9-11, 11-6).