Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΗΣ ΧΑΝΘ

Για μία ακόμα φορά η Φλώρινα έδωσε δυναμικό παρόν σε μία πολύ μεγάλη διοργάνωση. Το Σαββατοκύριακο 20-21/1/2018 στη Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Ανοιχτό Πρωτάθλημα της ΧΑΝΘ. Η συγκεκριμένη διοργάνωση παραδοσιακά συγκεντρώνει το ενδιαφέρον των αθλητών από όλη την Ελλάδα. Πράγματι και φέτος σημειώθηκαν 300 συμμετοχές από 66 σωματεία της χώρας, καθιστώντας το πρωτάθλημα αυτό το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής.

Από τους δύο συλλόγους της Φλώρινας πήραν μέρος 16 παιδιά. Η επιτραπέζια αντισφαίριση της Φλώρινας βρέθηκε ξανά στο επίκεντρο της διοργάνωσης. Το τελικό αποτέλεσμα είναι τέσσερα μετάλλια και δέκα θέσεις στην οχτάδα.

Ο Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής στην κατηγορία μίνι-παμπαίδες απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι δεν έχει αντίπαλο. Αήττητος σήκωσε το κύπελλο για τέταρτη φορά σε αντίστοιχο αριθμό διοργανώσεων.
Η Ελισσάβετ Χατζηκύρκα, αθλήτρια του ΟΕΑ Φλώρινας, μεταγραφικό απόκτημα από την Αλεξανδρούπολη, έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκε από την αθλήτρια του Ολυμπιακού Παπαδημητρίου, η οποία νωρίτερα είχε αποκλείσει την Χρυσή Φωτιάδου. Έτσι πήρε το ασημένιο μετάλλιο.
Η Χρυσή Φωτιάδου στις κορασίδες και η Γεωργία Σπανού στις μίνι-παγκορασίδες με μία μόνο ήττα κατέκτησαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Όλα τα άλλα παιδιά προσπάθησαν για το καλύτερο και κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις. Το ντεμπούτο του ως αθλητής των ΣΑΡΙΣΩΝ έκανε ο Στέφανος Ουλιάρης, ο οποίος μάλιστα έφτασε μία ανάσα από τα μετάλλια. Τελικά κατετάγη 8ος.

Συμπερασματικά η Φλώρινα έδειξε τη δύναμή της σε ένα ακόμα μεγάλο πρωτάθλημα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και τους προπονητές για την δουλειά που κάνουν.