Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΔΟΥ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Πέτυχε ήδη τον αρχικό στόχο της και με το παραπάνω η Χρυσή Φωτιάδου στο δυνατό ιταλικό όπεν νέων, που διεξάγεται στο Λινιάνο και εντάσσεται στο World Junior Circuit της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (I.T.T.F.). Η ταλαντούχα αθλήτρια του Ο.Ε.Α. Φλώρινας προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό του απλού κορασίδων με πρωτιά στον όμιλό της. Ήταν στο 9ο γκρουπ από τη δεύτερη σειρά των seedingκαι με εξαιρετικές εμφανίσεις σημείωσε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Στην πρεμιέρα ξεπέρασε πολύ δύσκολα τη Μίλι Ρογκόουβ από την Αγγλία με 3-1 σετ (11-9, 11-9, 10-12, 11-8). Στη 2η αγωνιστική νίκησε κατά κράτος την Ισπανίδα επικεφαλής Ανόα Κριστομπάλ με 3-0 (11-8, 11-3, 11-9). Συνέχισε με την ίδια σταθερότητα κι έκλεισε με νέα νίκη 3-1 σετ επί της Ιταλίδας Ορόρα Σικουτίνι (11-8, 11-7, 4-11, 12-10).
Η αθλήτρια του Ο.Ε.Α. Φλώρινας (νούμερο 161 στον παγκόσμιο πίνακα αξιολόγησης Under 15) αντιμετώπισε στον γύρο των «64» τη Γερμανίδα Λέονι Μπέργκερ (Νο 150), η οποία νωρίτερα είχε πάρει τη 2η θέση στο 11ο γκρουπ. Τα πράγματα ήταν ισορροπημένα μέχρι και το 2ο σετ, αλλά στη συνέχεια η Μπέργκερ πέρασε το παιχνίδι της και επικράτησε με 3-1 (6-11, 13-11, 3-11, 7-11). Έτσι, η Χρυσή αποκλείστηκε από τη συνέχεια.
Στο ομαδικό κορασίδων σχηματίστηκαν 5 προκριματικά γκρουπ. Η Ελλάδα έχοντας στη σύνθεσή της την Χρυσή Φωτιάδου και την Μαλαματένια Παπαδημητρίου ήταν στο 4ο και κυνήγησε την πρόκριση, έστω από τη 2η θέση, μέχρι τον τελευταίο της αγώνα. Πέτυχε τη νίκη που ήθελε εναντίον της Σλοβακίας όμως δεν ευνοήθηκε στην ισοβαθμία και αρκέστηκε στην 3η θέση.
Το πρωί άρχισε με νίκη 3-1 κόντρα στην Αγγλία. Η Παπαδημητρίου από τη θέση 1 της ομάδας κάμφθηκε με 3-2 σετ από τη Μίλι Ρογκόουβ και μετά κατέβαλλε τη Τζέρμαν Κερ με 3-2. Η Φωτιάδου ξεπέρασε την Κερ με 3-1 σετ και στο διπλό οι αθλήτριές μας επικράτησαν με 3-0 απέναντι στις ίδιες αντιπάλους.
Το μεσημέρι το ελληνικό δίδυμο έχασε 3-0 από τη μικτή Τσεχίας/Κροατίας, που ήταν επικεφαλής του γκρουπ. Η Παπαδημητρίου (ξανά από τη θέση 1) έχασε οριακά με 3-2 σετ από τη Λίντα Ζαντέροβα. Η Φωτιάδου ηττήθηκε με 3-0 από τη Χάνα Αράποβιτς και μαζί οι δυο τους με 3-0 από το ίδιο ζευγάρι αθλητριών.
Το απόγευμα έγινε το καθοριστικό ματς με τη Σλοβακία, η οποία με δύο νίκες 3-0 είχε ήδη δείξει τη δυναμική της. Το ελληνικό δίδυμο επικράτησε 3-1 με θαυμάσια εμφάνιση, αλλά δυστυχώς το σκορ δεν βόλευε για την πρόκριση. Στην αρχή η Φωτιάδου κατέβαλλε την πρώτη παίκτρια της αντιπάλου, την Αντριάνα Ιλάσοβα με 3-2 σετ. Ακολούθως η Παπαδημητρίου έχασε με 3-1 από τη Ρενάτα Λασένοβα αλλά τα κορίτσια πήραν το διπλό με 3-1. Στο 4ο στη σειρά παιχνίδι η Παπαδημητρίου λύγισε την Ιλάσοβα με 3-0 σετ.
Με τη νίκη αυτή και την ήττα 3-0 από την Τσεχία/Κροατία η Ελλάδα είχε συντελεστή -1. Την 1η θέση κατέκτησε η Σλοβακία με συντελεστή +1 (4 υπέρ και 3 κατά στα επί μέρους ματς) ενώ προκρίθηκε στο ταμπλό και η Τσεχία/Κροατία με συντελεστή 0 (3-3).
Στο διπλό κορασίδων το ελληνικό δίδυμο αποκλείστηκε στον 1ο γύρο (σ.σ. των «32»). Έδωσαν ντέρμπι με τις Ιταλίδες Κατερίνα Αγκελί/Νικόλ Άρλια και κάμφθηκαν με 3-2 σετ (8-11, 2-11, 11-7, 14-12, 10-12). (httf)

Το Δ.Σ. του Συλλόγου απευθύνει πολλά συγχαρητήρια προς την Χρυσή, προς τον προπονητή της Liviu Predoaica και προς τους γονείς της. Είμαστε σίγουροι πως σύντομα θα γνωρίσουμε νέες επιτυχίες και από τη Χρυσή και από τα άλλα παιδιά της ομάδας που καθημερινά προπονούνται σκληρά κάτω από την καθοδήγηση ενός εξαιρετικού προπονητή.